‘Aan de slag’ is de titel van het coalitieakkoord van het minderheidskabinet van CDA, D66 en VVD. De drie zeggen spijkers met koppen te willen slaan en belangrijke dossiers die volgens de partijen te lang zijn blijven liggen, op te willen lossen. Wat betekenen de plannen voor ondernemers in de transport en logistiek?
CDA, D66 en VVD willen dat Nederland de sterkste economie van Europa wordt, schrijven ze in Aan de slag – Bouwen aan een beter Nederland (p. 27-30). “De overheid kiest voor economische groei, waarbij we inzetten op innovatie, verduurzaming en de verhoging van productiviteit. Conform het rapport-Wennink sturen we actief op 1,5% structurele economische groei en als dat niet wordt gehaald, sturen we bij. Nederland heeft ecosystemen die draaien op samenwerking tussen grote bedrijven, mkb, startups en kennisinstellingen. We kiezen daarom voor een gerichte en gefocuste ecosysteem-benadering en voeren economisch beleid gericht op deze systemen.”
Digitalisering
De groei van de economie zal met name moeten komen van digitalisering (p. 58-60). Ook hierin ziet het kabinet voor ons land een koploperspositie weggelegd. “Nederland kan hierin uitblinken door koploper te worden in verantwoorde innovatie met sterke ecosystemen van kennis, investeringen en ondernemerschap. Daarom moeten we investeren in een sterke en onafhankelijke Nederlandse en Europese techsector. Dat is niet alleen economisch verstandig, maar ook essentieel voor onze democratie en nationale veiligheid.”
De drie partijen willen op het economische vlak de komende kabinetsperiode daarom onder meer inzetten op ruimte voor bedrijven en ondernemerschap (fysieke ruimte, maar ook terugdringen van de regeldruk en snellere vergunningverlening), een stevig – ook fiscaal – investeringsklimaat en innovatie met als streven een 3%-norm voor R&D-investeringen in onder meer AI en het valoriseren van wetenschappelijke kennis.
Bereikbaarheid
CDA, D66 en VVD willen weer investeren in de infrastructuur (p. 61-63). Het onderhoud van bruggen, tunnels, spoor en sluizen krijgt weer voorrang. Er komt geld voor de aanleg van nieuwe wegen met het oog op woningbouw en economische groei. En “we maken extra middelen vrij voor een aantal prioritaire projecten. Daarnaast brengen we de 17 gepauzeerde weg-, vaar- en spoorprojecten weer op gang”.
Luchtvaart
De drie partijen zeggen het belang van de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie te erkennen. Maar vanuit milieuoverwegingen moet er meer balans komen. Dat betekent onder meer tot vreugde van het lokale college dat Lelystad Airport open kan voor ‘groothandelsverkeer’ zodra het aan de wettelijke eisen voldoet en dat het aantal vliegbewegingen op Schiphol op jaarbasis wordt vastgelegd op 478.000.
Nachtsluiting Schiphol
“Om geluidsoverlast voor de omgeving terug te dringen komt er een nieuwe balanced approach-procedure waarin we vastleggen dat Schiphol in 2030 tussen 23.00 en 7.00 uur 50% stiller wordt, ten opzichte van 2024. Daar
wordt een nachtsluiting tussen 00.00 – 05.00 uur in meegenomen. Schiphol investeert 50 miljoen in een omgevingsfonds om woningen te isoleren. De totale CO2-uitstoot van de burgerluchtvaart op Schiphol en Lelystad Airport moet in 2030 lager zijn dan in 2024 op Schiphol.”
De aangekondigde nachtsluiting krijgt kritiek vanuit de luchtvrachtsector. ACN-voorzitter Maarten van As reageerde in de Telegraaf: “Het nu al benoemen van een nachtsluiting is ook de omgekeerde wereld. Krimp of nachtsluiting is pas een optie als uit andere beleidsmaatregelen onvoldoende vermindering van geluid opleveren.”
Door een eventuele nachtsluiting op Schiphol houdt Nederland geen luchthaven meer open die 24/7 operationeel is voor internationale luchtvrachtstromen. “Hiermee creëren de coalitiepartijen een nationale logistieke ‘lock-out’ voor deze modaliteit”, zegt Van As.
Minderheidskabinet: wheelen en dealen
De drie partijen vormen een minderheidskabinet. Het is dan ook afwachten voor welke plannen ze een meerderheid in de Tweede Kamer hebben om ze te kunnen realiseren. Dat wordt zolang dit kabinet zit, officieel tot 2030, een kwestie van wheelen en dealen.
